Ekonomi

BAE Enerji Bakanı, petrol sektörüne yatırım yapılmasını tavsiye ediyor

Petrol sektörü, küresel anlamda yaşanan kriz ve yeni gelişmeler ışığında öngörülerini paylaşmaya devam ediyor.

Artan yatırım çağrısı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Enerji ve Altyapı Bakanı Süheyl el-Mezrui, 2023 yılında petrol sektörünün önemli sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini belirterek, petrol sektörüne yatırımların artırılması çağrısında bulundu.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine göre, Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi’nde konuşan Mezrui, önemli petrol üreticilerinin endişelerini değerlendirdiği bir açıklama yaptı.

“OPEC+ grubunun çabaları sayesinde petrol sektörü 2022’de istikrarlı kalmayı başardı”

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin çabaları sayesinde petrol sektörünün 2022’de dengede kalabileceğini belirten Mezrui, petrol şubesinin önemli risklere maruz kalabileceğini vurguladı. yetersiz yatırımlar nedeniyle 2023’te sorunlar.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yatırımları azalttı”

BAE Bakanı, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş nedeniyle petrol sektöründeki yatırımların düştüğünü ancak büyük petrol üreticilerinin dünyanın henüz böyle bir geçişe hazır olmadığından endişe duyduğunu belirtti.

2050 yılına kadar sıfır karbon salınımını hedeflemek

Öte yandan karbon emisyonlarının azaltılmasında en önemli rolü oynayacak olan yenilenebilir ve saf enerjinin katkısını artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Mezrui, 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonunu hedeflediklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu